چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟(قسمت اول)

شما چگونه با نوجوانتان صحبت می کنید؟

آَیا سعی می کنید دوستانه صحبت کنید؟ یا هنوز در بزرگ شدن او شک دارید؟ آیا شما هم فکر می کنید که صحبت هایتان با نوجوانتان بی اثرشده است. او فقط ساز خودش را می زند. اصلا برایش مهم نیست که درخانواده باشد یا نباشد. دوست دارد کاملا آزاد باشد و خودش تصمیم بگیرد و… . این مشکل بسیاری از پدرها و مادرهایی است که با من ارتباط دارند. در مجموعه مقالات«چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟» به مساله اصلی این دسته ازپدرها و مادرها می پردازم . پدرها و مادرهایی که از دست بچه هایشان کلافه شده اند. دراین مقاله به سه قسمت مهم نوع صحبت، فایده صحبت، چرایی صحبت می پردازیم و در مقالات بعدی به راهکارهای  « چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟» خواهم پرداخت.

منظور از صحبت کردن با نوجوانان چیست؟

download

شاید درابتدا فکر کنید که« اصلا این چه حرفی است و صحبت کردن را همه بلدیم  و نیازی به آموزش دادن ندارد و بهتراست که راهکار رفتار کردن با نوجوانان را بدانیم.» اما این یک اشتباه بسیار بزرگ از جانب پدرها و مادرهایی است که صحبت کردن با نوجوانان را یک امر عادی می دانند. این که چگونه با نوجوانان صحبت کنیم مساله ای است که به شدت نسبت به آن یا دچار توهم دانستن هستیم( فکر می کنیم بلدیم!) و یا اصلا به آن توجهی نداریم. البته باید به شما تبریک بگویم که شما از این دو دسته نیستید و همین که مشغول خواندن این مقاله هستید نشان می دهد که برای نوجوانتان ارزش زیادی قائلید و صحبت کردن با او را عادی تلقی نمی کنید و این دغدغه اصلی شماست: «چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟».منظور از صحبت کردن با نوجوانان این است که چه چیزی را و به چه اندازه و در چه موقعیتی به آن ها بگوییم. چقدر از احساساتمان درصحبت کردن با نوجوانان استفاده کنیم. چقدر به آن ها محبت زبانی کنیم. چقدر به آن ها دستور بدهیم و چه قدر از آن ها نظر بخواهیم. البته این فهرست بسیار طولانی است و شما خودتان بهترمی دانید که چه مواردی فقط از طریق صحبت کردن با نوجوانان حل می شود و تنها راه، صحبت با آن هاست.

 

صحبت کردن با نوجوانان چه فایده ای دارد؟

اولین فایده صحبت کردن با نوجوانان این است که حرف دل آن ها را می فهمیم. یعنی از احساسات و اعتقادات آن ها آگاهی پیدا می کنیم. می توانیم  از این طریق از نظرات آن ها آگاهی پیدا کنیم و نظرمان به آن ها بگوییم.

دومین فایده صحبت کردن با نوجوانان کنترل کردن آن ها در اشتباهات بزرگشان است. بسیار پیش می آید که طرز صحبت کردن با نوجوانان از بسیاری از خلاف های بزرگ اجتماعی و حتی صدمه جانی به آن ها جلو گیری می کند. بسیاری از نوجوانان را می بینم که اگر درخانواده با آن ها ارتباط بیانی خوبی برقرار می شد می توانستند جزء افراد موفق جامعه باشند!

سومین فایده، سبک شدن آن ها و تخلیه هیجاناتشان است. نوجوانان معمولا در دوره نوجوانی دچار کم حرفی و یا پرحرفی می شوند و اگر این میل آن ها سرکوب شود و با تحقیر و توهین و قضاوت پدر ها و مادرها کنترل شود مسیر پرخاشگری ویا برعکس، افسردگی می گیرد.

چهارمین فایده الگوبرداری آن ها از شماست. آن ها مدل صحبت کردن شما  را در خاطرشان ثبت می کنند(البته ناخود آگاه). و به همین دلیل است که بسیاری از نوجوانان بد دهن درخانواده هایی رشد یافته اند که پدریا مادر این خصوصیت را داشته اند!

البته صحبت کردن با نوجوانان فایده های دیگری نیز دارد که درمقالات بعدی به آن ها اشاره خواهم کرد.

 

5d-12

چرا نوجوانان باید به صحبت های ما گوش می دهند؟

آیا تا الان این سوال را از خودتان پرسیده اید؟ چرا همیشه انتظار داریم که نوجوانان به حرف های ما گوش دهند؟ آیا آن ها نباید اشتباه  و یا خطایی را درزندگیشان داشته باشند؟ نوجوانان با گوش دادن به صحبت های ما به چه چیزی می رسند؟ آیا نفع صحبت ما برای آن ها روشن است؟

این ها سوال هایی است که همواره باید از خودمان بپرسیم. ما باید هدفمان را از صحبت کردن با نوجوانان بدانیم . این که هدف ما از صحبت با او نشاندن حرف خودمان برکرسی است دلیل خوبی برای صحبت با او نیست. ما با او صحبت می کنیم زیرا صحبت کردن با نوجوانان یکی از را ه های اصلی ارتباط با آن هاست. نوجوانان به صحبت هایی گوش می دهند که برای آن ها سود واضح داشته باشد. آن ها چندان به آینده دل خوش نکرده اند وعجول هستند. نوجوانان به صحبت هایی گوش می دهند که آن ها را خوشحال و یا هیجانی  و یا آرام می کند. صحبت های تکراری به درد آن ها نمی خورد و دراین جا بسیاری از پدر ها ومادرها راه نصیحت را پیش  می گیرند که دقیقا خلاف خواسته های نوجوانان است.

نوجوانان به صحبت هایی گوش می دهند که خودمان اول به آن ها عمل می کنیم. آن ها دوست دارند مارا افرادی الگو و خوش ارتباط ببینند و به قول آقای لاری گراهام درکتاب روانشناسی نوجوانان، شما همیشه به بخشی از رویاهای نوجوانتان تعلق دارید.

وقتی نوجوان بودیم…

یادتان هست که اصلا حوصله نصیحت و یا سرزنش شدن را نداشتیم. دوست داشتیم تنها باشیم. اگر هم قرار بود که با کسی باشیم بسیاری از اوقات ترجیح می دادیم که با دوستانمان خوش بگذرانیم. دچاراضطراب های زیادی بودیم. هنوز درمورد این که قرار است درآینده چه کاره باشیم در شک بودیم و اصلا گیج وسردرگم بودیم . صحبت های دیگران اگر برخلاف خواسته هایمان بود عصبانی می شدیم و گاهی اوقات کاربه پرخاشگری می رسید. برخی اوقات چنان در رویاهایمان فرو می رفتیم که ساعت ها می گذشت. حالا همین شرایط با کمی تغییر برای نوجوان شماست. لطفا اورا درک کنید!

 

_______30_20120522_1802278452

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *