غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

علبه بر استرس در سخنرانی

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی شاید یکی از مهم ترین عباراتی باشد که افراد در اینترنت جستجو می کنند و خوب معمولا تعداد زیادی از این افراد برای دفعات اول است که سخنرانی می کنند یا قرار است در جمعی صحبت کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید با ما همراه باشید.

استرس سخنرانی از کجا شروع می شود؟

برای ابتدای کار توصیه می کنم که حتما مقاله زیر را مشاهده بفرمایید.(در این مقاله به مکانیزم مغز در هنگام ترس اشاره کرده ام.)

مدیریت ترس از سخنرانی(چگونه بر استرس سخنرانی غلبه کنیم؟)

مقالات  دیگری در این سایت در مورد غلبه بر استرس در سخنرانی هست. این مقاله چه تفاوتی با بقیه دارد؟

در این مقاله به صورت تخصصی تر به موضوع استرس پرداخته ام. 

استرس چی هست؟

استرس یا همان فشار روانی در واقع پاسخ بدن شما به تنش هایی است که در طول روز برایتان پیش می آید. بهتر است بگویم واکنش شما به مواردی است که از نظر سما یک تنش و در خطر بودن به حساب می آید. پس با این وجود ممکن است اتفاقی برای یک فرد استرس زا باشد و برای دیگری چندان مهم نباشد. در قسمت بعد در مورد طرز فکر در استرس صحبت می کنم. اما از حق نگذریم یکی از پیشگامان موضوع استرس آقای هانس سلی است که تحقیقات زیادی را در مورد استرس انجام داده است. استرس می تواند موقتی باشد و سریع رفع شود یا مزمن باشد و در طی سالیان با شما همراه باشد. مثلا استرس دیر رسیدن به محل کار یا استرس دیدن رئیس می توانند موقتی یا مزمن باشند. 

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

ریچار د لازاروس دانشمند دیگری است که در مورد استرس مطالعه کرده است. او برای درمان استرس یک فرآیند در نظر می گرفت.

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

طرز  فکر افراد چه تاثیری روی میزان استرسشان می گذارد

مفهوم طرز فکر را خانم کارول دوک به صورت جالبی برررسی کردند.

 

 

با و جود آسایش زیادی که زندگی ماشینی و پیشرفته امروز برایمان فراهم آورده استرس بیشتری هم در زندگی مان به وجود آمده است. البته میزان کم استرس بسیار مفید است اما این استرس زیاد است  که ما را از توان می اندازد و نگرانی محصول اصلی آن می شود. در مقاله ی زیر در مورد باور دینی در کم کردن ترس صحبت کرده ام . باور دینی می تواند استرس و ترس را به میزان زیادی کاهش دهد.

 

چرا به مقاله روبرو نگاهی نمی اندازید:  ترس از سخنرانی در جمع ( بهترین داروی ترس از سخنرانی)

 

اما آماری که توسط اتحادیه روانشناسی آمریکا(APA) منتشر شده  نشان می دهد متوسط فشار استرس از عدد ۴٫۹ در سال ۲۰۱۴ به عدد۵٫۱ در سال ۲۰۱۵ رسیده است( معیار از۱ تا ۱۰ است که ۱ کمترین و ۱۰ بیشترین فشار استرس بر شخص را شامل می شود).

شاید آمار دقیقی از ایران و  این که چه قدر استرس می تواند تبدیل به اختلال شود موجود نباشد اما قطعا آمار بالایی دارد. 

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

نمی توان با استرس سخنرانی مقابله کرد بلکه باید…

 

غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

به مهار و مدیریت آن پرداخت. جمله ای که در این موارد به کار می برم این است که

اگر استرس سخنرانی را مدیریت نکنیم این استرس است که ما را مدیریت می کند.

احتمالا می دانید که تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

استرس، ترس از چیزی معلوم است و اضطراب، بیشتر به موارد مبهم و نامعلوم بر می گردد. یعنی دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد و همین باعث اضطراب و دلشوره ما می شود. البته ما در این مقاله به اختلال اضطراب و یا استرس نمی پردازیم.

 

چرا به مقاله روبرو نگاهی نمی اندازید: قرص کاهش استرس سخنرانی

 

چرا «مدیریت استرس در سخنرانی» به جای «غلبه بر استرس هنگام سخنرانی»

همان گونه که گفتم استرس را نمی توان به کلی نابود کرد اما می توان آن را به شیوه ای هنرمندانه مدیریت کرد به گونه ای که به هیجان و نشاط سخنرانی ما کمک کند. اول باید دلیل استرس را بدانیم تا بتوانیم وارد راه حل شویم.

استرس می تواند دلایل متعددی داشته باشد. آماده نبودن متن سخنرانی، بداهه سخنرانی کردن، بالا بودن اعتبار مخاطبان در سخنرانی ، اطاعات کم از مخاطبان و… دلایلی برای ایجاد استرس در سخنرانی هستند.

اما درصد زیادی از استرس سخنرانی را می توان کم کرد. مثلا با آماده کردن اصولی متن سخنرانی، تمرین چند باره قبل از سخنرانی  یا تسلط چند برابری بر موضوع سخنرانی می توانید استرس تان را به مقدار زیادی کم کنید.

 

مقاله روبرو هم می تواند به شما کمک کند:  ساختار سخنرانی(چگونه یک سخنرانی حرفه ای طراحی کنیم؟)

 

 

 

 

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *