نویسندگی مهارتی سخت و راحت

چرا در نویسندگی موفق نمی شویم؟

یکی ازدلایلی که ما را از نوشتن باز می دارد حس یکنواختی و گذر از عادت ها و رفتار ها است. برای نویسندگی باید نوشت و برای نوشتن باید خواند و حوصله کرد. بسیاری از افراد این کار را به دلیل سختی هایی که دارد رها می کنند و عطایش را به لقایش می بخشند اما دریغ از کمی تلاش بیشتر که می تواند نتیجه خوبی را رقم بزند. گاهی به نوشتن نیاز داریم که احساساتمان را جلوی چشمانمان ببینیم و با آن ها صحبت کنیم. گاهی هم می نویسیم تا دیگران را از تجربیاتمان آگاه کنیم. البته منظور ما از نویسندگی در این جا بیشتر نویسندگی غیرداستانی و عمومی است.  نویسندگی راهی برای شفافیت یادگیری هایی است که داشته ایم. راهی برای مرورتجربیات. نوشتن، شاید در ذهن برخی ها مخصوص عده ای خاص باشد. عده ای که سبک هنری دارند اما این فقط یک طرف ماجراست. راستش، نوشتن ما را با خودمان رو راست می کند. وقتی می نویسیم یعنی با افراد زیادی مشغول صحبت هستیم. افرادی که شاید هرگز آن ها را نبینیم  و صدایشان را هم نشنویم. اما این که چرا در نویسندگی موفق نمی شویم به چند دلیل اتفاق می افتد. یکی از آن ها عدم تلاش مستمر است. در دوره های نویسندگی افراد زیادی شرکت می کنند اما افراد خیلی کمی نویسنده می شوندچرا که  همین تکرار هر روزه نوشتن را به یک عادت برای خود تبدیل نمی کنند. دلیل دوم این است که اگر با موضوع مشخصی وارد نوشتن شویم در ادامه ممکن است جذب موقعیت های جذاب و شاخه های دیگری شویم و از مسیر اصلیمان فاصله بگیریم. بنابراین یکی از توصیه های اکید من در دوره های نویسندگی پافشاری و نوشتن در مورد یک موضوع است تا زمانی که کتاب شما به مرحله انتشار برسد. شما می توانید در مراحل بعد موضوعتان را با توجه به تجربه ای که تا کنون کسب کرده اید حتی تغییر دهید. کامل گرایی دلیل دیگری برای موفق نشدن است. افراد کامل گرا به سمت وسواس حرکت می کنند و همین باعث می شود که از ادامه نوشتن باز بمانند و دیگران نوشته هایشان را قضاوت نکنند. باید بدانیم به خصوص در مراحل ابتدایی نوشتن ، کامل گرایی یک سم مهلک است که با تکرار و دامن زدن به آن در واقع خود را بیش از پیش اسیر می کنیم. البته منظورم از کامل گرایی این نیست که مطالبی را بدون ویرایش و حساب و کتاب منتشر کنیم بلکه منظورم از کامل گرایی این است که نباید فکر کنیم مطالب ما باید از هر جهت بی عیب و تقص باشد و به همین منظور، مرتب دچار وسواس در نوشتن و ویرایش شویم و زمان زیادی را از دست بدهیم.

هدیه رایگان- کتاب ۵ تکنیک ساده مدیریت ترس

یک نویسنده خوب چه کار هایی انجام می دهد؟

اما ازاشکالات در مسیر نویسندگی که بگذریم  باید معیار های یک نویسنده خوب را هم بدانیم. یک نویسنده خوب با رسیدن به یک نقطه متوقف نمی شود. برای او به جای یک قله چند قله مطرح است. بنابراین هیچگاه با رسیدن به قله موفقیت( که ممکن است با یک هدف کاملا شخصی باشد) نمی ایستد و همواره ادامه می دهد. به اعتقاد من این مهم ترین ذهنیتی است که باید یک نویسنده  داشته باشد.  نویسنده خوب صرفا به دنبال نمایش نیست. او نمی نویسد که فقط خود را مطرح کند. نویسنده خوب به دنبال حل یک مشکل است و یا رساندن مخاطب به  سطح فکری بالاتری نسبت به آن چه که تا کنون بوده است. نویسنده خوب اهل ادا و نمایش نیست . او خود واقعی اش را بروز می دهد.

 

نویسندگی

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *