درسی که از کلاس درس آموختم

کلاس درس

کلاس درس از نظر خیلی از افراد محلی برای گذراندن اجباری دروس، چرت زدن، دیدن معلم های تکراری و خشک  است اما قطعا برای همه ما مهم بوده که حد اقل با همکلاسی هایمان خوش بگذرانیم. زیرا در حساس ترین سال های عمر خود یعنی  کودکی و نوجوانی در مدرسه حضور داریم. کلاس درس محلی برای کسب تجربه های  ناب  بدون هدف آموزشی است یعنی  غیر مستفیم چیز هایی را یاد می گیریم که ممکن است بعد ها ما را به یک شخصیت بزرگ و یا حتی کوچک تبدیل کنند. اما با وجود همه این موارد به دلیل  متمرکز بودن تحصیل مدرسه ای در ایران ( منظورم این است که همه ما باید از یک ساختار و محتوای مشخص برای گرفتن دیپلم عبو ر کنیم ) محدودیت زیادی برای دانش آموزان ، عوامل احرایی و معلمان وجود دارد. به نظرشما با این همه محدودیت سرکلاس باید چه کار کرد؟

 

کلاس درس

من یک معلم  هستم

شاید بد نباشد بدانید که من یک معلم ریاضی هستم و از آن جایی که در زندگی با چالش های زیادی روبرو بوده ام باید بگویم همه چالش ها تجربه خوبی برایم رقم زده است. در واقع اگر در حیطه معلمی نبودم بعید بود در حوزه های ارتباطی قدم بگذارم. یکی از مهم ترین مواردی که باعث شد وارد حوزه سخنرانی و ارتباط بشوم توانایی ضعیف بچه ها در حرف زدن و مشکلات درسی شان بود( که البته نشان از محیط خانوادگی نامساعدی هم می داد) و به همین علت به سراغ مهارت های ارتباطی نوجوانان رفتم. واقعیت این است که نظام آموزشی ما نا کار آمد است و ما را در برابر مسائل زندگی و حتی شغلی آماده نمی کند.(در این مقاله بیشتر از این وارد جزئیات نمی شوم!) اما جای شکر دارد که می توانیم بسیاری از مهارت های مورد نیاز زندگی را از موسسات غیر رسمی فرا بگیریم.(مثل آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت های زندگی ). اگر مانند ۲۰  و یا ۱۰ سال پیش منتظر باشیم که از طریق نظام آموزشی به شغلی با در آمد بالا برسیم بدون این که مهارت های دیگری کسب کنیم سخت در اشتباهیم( تعداد زیاد فارغ التحصیلان بیکار را ببینید!)

کلاس درس

مهارت های ارتباطی، خوب یا ضروری

بنابراین لازم و واجب است که حد اقل مهارت ارتباط با دیگران را بیاموزیم. بله مهارت ارتباط. زیرا برخی معتقدند که ارتباط با دیکران استعداد می خواهد!  از نظر آن ها افراد دو دسته اند یا افرادی گرم و صمیمی هستند پس نیاز به یادگیر مهارت ارتباط ندارند و یا درون گرا و خجالتی که چون استعداد ارتباطی ندارند باید در کنج عزلت و گوشه نشینی شان باشند! تفکری که سخت اشتباه است.

لطفامقاله روبرو را ببینید:  مهارت های ارتباطی چیست؟

وقتی این همه محدودیت داریم

با وجود همه محدودیت های کلاس درس از نظر ساختار و نوع دانش آموزان و مدارس مختلف با مدیرهای متفاوت

علاقه شخصیم یعنی ارتباط و سخنرانی را دنبال کردم.  به علت کمبود وقت سعی می کردم از هر زمانی که برایم میسر می شد استفاده کنم و اولین کتابم را در زمینه ارتباط با نوجوانان چاپ کردم که می توانید آن را از لینک زیر دریافت کنید.

کتاب آژیر ( ارتباط با نوجوانان)

چرا یک چالش دیگر

اگر بخواهیم در یک عرصه موفق شویم به طور معمول باید چالش های زیادی را تجربه کنیم. چالش ها به همراه روی دیگرشان یعنی فرصت ها به سراغ ما می آیند. به دست آمدن فرصت ممکن است زحمت زیادی به همراه داشته باشد. بنابراین خیلی از افراد عطای آن را به لقایش می یخشند و کنار می گذارند. بگذارید با یک حدیث پیش برویم . این حدیث در واقع رمز موفقیت در عصر ما یعنی سرعت،تکنولوژی و به تبع آن بی حوصلگی و سریع خواهی افراد است.

کلاس درس

  وقتی به بسیاری از موفقیت هایم نگاه می کنم می بینم زمان هایی به انجام آن ها پرداخته ام که بی حوصله و یا تنبل بوده ام ولی سعی کرده ام از زمان به نحو خوبی استفاده کنم.  البته دارن هاردی هم در کتاب اثر مرکب ( که می توانید آن را از این جا  زیر تهیه کنید)به آن اشاره می کند که موفقیت انجام کارهای کوچک ولی مستمر است.

کلاس درس  و سخنرانی و فن بیان

اما تقریبا همه ما می دانیم که خوب صحبت کردن یا همان فن بیان یکی از مهارت های ضروری برای موفقیت است. اگر شما استاد تمام یک رشته ای باشید ولی نتوانید چند کلمه از تخصصتان به خوبی صحبت کنید در واقع قافیه را باخته اید و نتوانسته اید ارزش کارتان را برای دیگران روشن کنید. می خواستم که در زمینه فن بیان به خصوص تدریس، اطلاعاتی داشته باشم که پس از جستجو در اینترنت و بعد از آن گذراندن دوره های تخصصی سخنرانی( یکی از دوره هایی که گذراندم در مجموعه خوب بیشتر از یک نفر بود) و نگارش کتاب متوجه شدم که یکی از وظایف من این است که این مهارت را به افراد دیگر آموزش دهم. سخنرانی کار پرچالشی است به خصوص زمانی که قرار است با مخاطبان تکراری و مدت طولانی سخنرانی داشته باشید. چنین فضایی را قبلا تجربه کرده بودم و آن هم کلاس درس بود و زمانی که به دانش آموزان تدریس می کردم. تدریس هم نوعی سخنرانی است اما با چالش بیشتر زیرا ممکن است مخاطبان شما با اجبار سر کلاس باشند که قطعا وظیفه تدریس شما را سنگین تر می کند.

ترس از سخنرانی

ترسی که بسیاری از افراد را درگیر می کند و در بین رتبه بندی ترس ها بنا به تحقیق سال۱۹۷۶ در آمریکا اولین و مهم ترین ترس است.

برخی افراد از ترس صحبت کردن حتی نمی توانند درست تنفس کنند و اتفاقات زیادی که خود شما بهتر می دانید. راهکار برخی افراد مدیریت استرس به صورت خیلی سریع است که نتیجه اش می شود قرص کاهش ترس از سخنرانی! جالب است که مقاله زیر را بخوانید

قرص کاهش ترس از سخنرانی

این ترس باعث می شود که تبدیل به یک سخنران حرفه ای شوید و یا حتی اصلا در جمع صحبت نکنید

بنا براین انتخاب باشماست زیرا در هر صورت شمایید که از ترس به نفع خودتان استفاده می کنید . اگر می خواهید مطالب بیشتری در مورد ترس از سخنرانی بدانید مقاله زیر را که خواندن آن بیشتر از چند دقیقه کوتاه زمان نمی برد را مطالعه کنید.

 غلبه بر استرس هنگام سخنرانی

درباره نویسنده

من علی مشایخ مدرس فن بیان و مهارت های ارتباطی قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این حوزه را با شما به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *